Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

О пројекту


О пословима будућности и припреми за њих, као и о вештинама које је потребно да данашњи ђаци основних и средњих школа стичу да би сутра били конкурентни на тржишту рада, много се говори. Значај дигиталних компетенција ђака у тим разговорима постаје све већи, без обзира на избор позива.


Од оснивања 2017. године, Фондација Петља је као један од својих приоритетних циљева поставила популаризацију алгоритамског начина размишљања и приближавање алгоритама најмлађим узрастима. Рад Петље је најпрепознатљивији широј јавности кроз бесплатне едукативне материјале за учење информатике и рачунарства у основним и средњим школама, а ту су још и подршка такмичењима, обуке наставника и друге активности у домену неформалног образовања.


Захваљујући подршци настави информатике коју је претходно пружала, Фондација Петља је од 2022. године препозната као важан партнер образовном систему на пројекту Изградња кључних рачунарских компетенција – ка радној снази будућности. Овај пројекат спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у партнерству са Министарством просвете, а уз подршку Владе Републике Србије.


Пројекат полази од премисе да је развој дигиталних вештина кроз формално и неформално образовање неопходан за обављање послова будућности, те да је подршка образовном систему одговорност свих нас.


Активности на овом пројекту обухватају:


  • модернизацију и унапређење свих отворених образовних ресурса за учење информатике и рачунарства у основним и средњим школама који се налазе на онлајн платформи нет.кабинет
  • креирање нових материјала за предмет Дигитални свет
  • креирање едукативних материјала за чак 8 стручних предмета у специјализованим ИТ одељењима
  • спровођење обука наставника основних и средњих школа
  • унапређење функционалности на петља.орг платформи зарад бољег корисничког искуства
  • развијање платформе петља.орг као производа отвореног кода
  • развијање решења за примену вештачке интелигенције у образовању попут АИ асистента за наставнике
  • годишње организовање осмодневне Летње школе програмирања за 100 старијих основаца
  • годишње одржавање тромесечне онлајн менторске подршке за почетнике у програмирању али и оне који се спремају за такмичење под називом расПЕТЉАвање
  • организовање једнодневних радионица за наставнике и ученике широм Србије кроз иницијативу Путујућа Петља
  • спровођење СТЕ(А)М изазова за средњошколце и средњошколке
  • организовање конференције Свет испред нас намењене наставницима, професионалцима и доносиоцима одлука у домену образовања.


Заједно са партнерима на пројекту, настављамо да спроводимо активности кроз које пружамо подршку учењу програмирања и развоју алгоритамског начина размишљања, као и подизању општег нивоа дигиталних компетенција у доуниверзитетском образовању.


Партнери на пројекту


#
#

На онлајн бесплатној платформи нет.кабинет ученици и ученице од првог разреда основне школе до четвртог разреда гимназије могу да уче информатику пролазећи кроз интерактивне курсеве који су креирани у складу са званичним наставним програмима. Сви курсеви и пратећи материјали су у потпуности бесплатни, а интерактивне компоненте у њима омогућавају ученицима да своје прве линије кода могу да изврше директно у курсу. Курсеви обухватају и питалице, кратке квизове за проверу знања као и задатке за вежбу.


Све курсеве можете погледати на следећој страници.

Летњи месеци су савршена прилика да за старије основце организујемо осмодневни, бесплатни камп на којем имају прилике да додатно прошире своја знања и вештине када је реч о програмирању. Летња школа програмирања представља микс учења, дружења, излета, а наши полазници воле да одиграју и добру партију баскета, одбојке и шаха.


Више о Летњој школи програмирања можете сазнати на следећој страници.

Јесен и зима су периоди у години када се више времена проводи у затвореним просторијама. Управо то је добар повод да док напољу пада киша или је исувише хладно сви заинтересовани за програмирање паметно искористе своје време тако што ће се прикључити расПЕТЉАвању, вишемесечном онлајн менторском програму учења.


Више информација, доступне материјале и видее са предавања насталих током претходних расПЕТЉАвања можете пронаћи на следећем линку.

Шта је заједничко тренутно најпопуларнијој друштвеној мрежа ТикТок и програмирању? Тачан одговор је #TechTokChallenge који је спроведен у сарадњи за нашим познатим тик-токерима који су се опробали у решавању алгоритамских задатака.


Које задатке су решавали, како су се снашли са програмирањем и све друге информације о самом изазову можете пронаћи на следећој страници.

Сведоци смо велике технолошке револуције коју доноси вештачка интелигенција. Како се алати вештачке интелигенције могу одговорно и паметно применити у образовању је још увек отворено питање. Погледајте како ми покушавамо да на ово одговоримо у пилот фази развоја нове функционалности коју смо назвали AI асистент која је намењен пре свега наставницима како би им био додатна подршка у припреми и извођењу наставе.


Више о AI асистенту ког смо развили можете погледати у следећем видеу:

У свету брзих технолошких промена улога наставника добија додатну важност због чега је континуирана подршка наставницима који предају информатику у основним и средњим школама кроз обуке, семинаре, радионице од изузетне важности.


Више о последњем циклусу обука који смо организовали можете пронаћи на следећим линковима:


Кроз обележавање Међународног дана девојака у ИКТ-у, оснажујемо, мотивишемо и охрабрујемо младе девојке да уколико то желе, каријеру граде у домену информационих технологија. Овај дан се широм света обележава сваког четвртог четвртка у априлу.


Више о томе на који начин смо обележили овај важан дан можете погледати на следећим линковима:


Аутори


Generic placeholder image
Анђелка Зечевић
истраживач, Математички институт Српске академије наука и уметности

Анђелка Зечевић је истраживач у области обраде природног језика на Математичком институту Српске академије наука и уметности. Њена истраживања су везана за дигиталну хуманистику, друштво, медицину, али пре свега за математичко моделовање језичких феномена и развој потпорних ресурса и алата. Завршила је Математички факултет Универзитета у Београду, а докторско истраживање је реализовала у заједничком пројекту Математичког факултета и Мајкрософтовог развојног центра у Србији. Имала је прилику да посети неколико истраживачких центара у свету и учествује на већем броју научних и едукативних пројеката.


Generic placeholder image
Велимир Радловачки
Професор рачунарске групе предмета

Претходних 24 година запослен у Школском центру „Никола Тесла“ у Вршцу као предметни наставник Програмирања, Веб програмирања, Рачунарских мрежа, Заштите информационих система итд. Као експерт учествовао је у реализацији више међународних пројеката и креирао и реализовао више програма стручног усавршавања наставника, све на пољу рачунарских наука и информационих технологија. Добитник је многобројних награда и признања: Најбољи наставник информатике, Најбољи едукатор Србије, Најбољи наставник града Вршца и др.


Generic placeholder image
Дарко Перић
Наставник ИТ групе предмета у гимназији

Дипломирао је 2006. године на Факултету техничких наука у Новом Саду и стекао звање Дипломирани инжењер електротехнике и рачунарства – мастер. Наставник је са дугогодишњим искуством ИТ групе предмета у гимназији. Претходно је радио на позицији софтвер инжењера. Са непуних 15 година искуства у настави доноси експертизу у областима програмирања, рачунарских система и мрежа, база података, wеб програмирања и сл. Ментор је бројним ученицима на такмичењу из програмирања. Истакнути је едукатор наставника основних и средњих школа у Републици Србији. Течно говори енглески језик.


Generic placeholder image
Душа Вуковић
директор Рачунарске гимназије

Душа Вуковић је директор Рачунарске гимназије. Има преко 20 година искуства у настави програмирања и база података у Математичкој гимназији и у Рачунарској гимназији. Од 2015. године је носилац звања Педагошки саветник. Од 2010. године је инструктор курсева за наставнике у оквиру програма Орацле Ацадемy и водила је обуке које су држане у Србији, Црној Гори, Турској, Аустрији и Чешкој републици. Радила је на уџбеницима и књигама из области рачунарства: “Рачунарство и информатика – за 4. разред гимназија”, „Програмирање - класе и објекти“, „Веб програмирање“...


Generic placeholder image
Miroljub Seničić
Наставник стручних предмета у ЕСТШ „Никола Тесла“ у Краљеву од 1989. године

Предаје стручне предмете на смеру Електротехничар информационих технологија. Има 35 године искуства и рада у школи. Предмети које тренутне предаје су Програмирање и Примењене информационе технологије. Сматра да је стално усавршавање у струци неопходно, те је од самог почетка рада тежио на развијању својих стручних компетенција. Дугогодишњи активни члан Заједнице електротехничких школа Србије, као и члан комисија за наставне планове и програме у подручју рада електротехника. Модератор у пројекту Partners in Learning (PIL). Коаутор и реализатор неколико семинара у организацији ЗУОВ-а. Дугогодишњи члан Oracle Academy. Сарадник је образовног портала mojaskola.gov.rs и аутор часова на порталу mojaskola.rstplaneta.rs. Разуме да је васпитни рад са ученицима подједнако важан као образовни, па је стално радио на педагошком усавршавању. Стекао је звање педагошког саветника и тренутно је ангажован као спољни сарадник за Министарство просвете у ШУ Краљево. Од 2002. године ангажован је као координатор за упис ученика у средњу школу за Рашки округ. Воли да преноси стечено знање младим нараштајима. Циљ му је да утиче на њих како би своја знања и вештине употребили за опште добро заједнице и друштва.


Generic placeholder image
Миодраг Вучинић
Наставник стручних предмета у ЕСТШ „Никола Тесла“ у Краљеву

Предаје стручне предмете на смеру Електротехничар информационих технологија. Има 22 године искуства и рада у школи. Предмети које тренутне предаје су Програмирање, Рачунарске мреже и Интернет сервиси, Базе података. Сматра да је стално усавршавање у струци неопходно, те је од самог почетка рада тежио на развијању својих стручних компетенција. Полазник је великог броја семинара од којих се издвајају Partners in Learning (PIL) и Oracle Academy. Током година постао је коаутор и реализатор неколико семинара у организацији ЗУОВ-а. Сарадник је образовног портала мојаскола.гов.рс. Разуме да је васпитни рад са ученицима подједнако важан као образовни, па је стално радио на педагошком усавршавању. Стекао је звање педагошког саветника, координатор је Скенинг центра за Рашки округ са седиштем у Краљеву. Воли да преноси стечено знање младим нараштајима. Циљ му је да утиче на њих како би своја знања и вештине употребили за опште добро заједнице и друштва. Ожењен, отац два сина, што сматра својим највећим успехом. Љубитељ је и учесник неколико познатих квизова.


Generic placeholder image
Никола Ајзенхамер
Инжењер серверских технологија (бекенд)

Никола Ајзенхамер је своју каријеру на позицији инжењера серверских технологија градио развијањем софтверских решења на вебу, са акцентом на развоју решења у СааС моделу и у рачунарству у облацима. Његову експертизу у веб домену допуњује вишегодишње искуство на позицији асистента на Катедри за рачунарство и информатику на Математичком факултету, Универзитета у Београду, где је и завршио мастер студије на смеру Информатика. Током рада на факултету, водио је курсеве чија је тематика била развој софтвера, веб технологије, као и базе података, како на основним, тако и на мастер студијама.


Generic placeholder image
Светлана Радловачки
наставница електротехничке групе предмета и програмирања у Школском центру „Никола Тесла“ у Вршцу

Већ више од двадесет година ради као наставница електротехничке групе предмета и програмирања у Школском центру „Никола Тесла“ у Вршцу. Велики је љубитељ програмирања микроконтролерских платформи и интернета ствари и годинама уназад овај хоби и своја знања успешно преноси на ученике. Аутор је неколико радова и приручника из ове области. Учесник је више међународних кампова са темом примене вештачке интелигенције и роботике у настави, а 2017. године је рад своје секције представила и на Глобалном форуму иновативних наставника у Торонту (Microsoft Education Exchange). Добитница је неколико награда и признања за примену иновативних метода и савремених технологија у настави.


Generic placeholder image
Срђан Вербић

Срђан Вербић предаје статистику и анализу података на факултету ФЕФА у Београду. Дипломирао је теоријску физику, а магистрирао и докторирао вештачку интелигенцију. Самостално ради као консултант у областима образовања и анализе података. Ко-оснивач је „Опсерваторије друштвених иновација“. Акредитовани је тренер и ментор Националне академије за јавну управу. Претходно је радио у Истраживачкој станици Петница и у Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања. Од 2014. до 2016. године обављао је дужност министра просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије.


Рецензенти


Generic placeholder image
Јелена Матејић
Асистент на Департману за рачунарске науке, Природно-математичког факултета, Универзитета у Нишу

Јелена Матејић је асистент на Департману за рачунарске науке, Природно-математичког факултета у Нишу. Своју професионалну каријеру започела је 2019. као истраживач, а од 2021. је у звању асистента. Паралелно гради свој академски пут као студент докторских студија у области теоријског рачунарства. Њена страст за предавањем примећена је како на регуларним наставним активностима, тако и на пројекту Фондације Ана и Владе Дивац, где на курсевима веб програмирања предаје од 2019. Активно учествује на радионицама, конференцијама, пројектима и догађајима посвећеним популаризацији науке и наставе.


Generic placeholder image
Невена Буђевац
ванредна професорка на Факултету за образовање учитеља и васпитача у Београду

Предаје више предмета из области психологије образовања. Докторирала је 2013. године на Одељењу за психологију Филозофског факултета у Београду. Њен истраживачки фокус усмерен је на могућности учења кроз вршњачку социјалну интеракцију и на развој аргументативног мишљења. Ангажована је на више међународних пројеката који се баве образовањем на различитим нивоима – од предшколског до универзитетског. Рецензирала је више уџбеника за основну школу и универзитет. Ауторка је више од 20 научних радова и једног уџбеника за студенте Факултета за образовање учитеља и васпитача.


Generic placeholder image
Весна Маринковић
доцент на Математичком факултету Универзитета у Београду

Весна Маринковић је доцент на Математичком факултету Универзитета у Београду на коме је 2015. године докторирала у области аутоматског резоновања. Њена основна област истраживања је аутоматско резоновање у области геометрије. Коаутор је већег броја научних радова и предавач на већем броју конференција у области. Велики је љубитељ алгоритмике. Има вишегодишње искуство у држању различитих алгоритамских курсева на Математичком факултету на којима код студената развија алгоритамски начин размишљања.


Generic placeholder image
Мирослав Марић
Редовни професор на Катедри за рачунарство и информатику Математичког факултета Универзитета у Београду

Мирослав Марић ради на Математичком факултету од 2002. године. Аутор је више од 130 научних публикација. Области научног интересовања Мирослава Марића су: вештачка интелигенција, рачунарска интелигенција, математичка оптимизација, методика наставе математике и рачунарства, образовни софтвер, итд. Добитник је Светосавске награде 2021. године за укупан допринос развоју научно-истраживачког рада. Добитник је признања Личност године – EdTech Balkan Awards за 2021. годину. Председник је Друштва математичара Србије од 2021. године. Руководи радом ГеоГебра центра Београд од 2011. године.


Generic placeholder image
Петар Величковић
Научник-истраживач, Гугл Дипмајнд / Придружени професор, Универзитет Кембриџ

Петар Величковић је научник-истраживач у компанији Гугл Дипмајнд, и придружени професор на Универзитету Кембриџ. Докторирао је на смеру рачунарских наука на Тринити Колеџу Универзитета Кембриџ. Његов истраживачки рад се бави геометријским дубоким учењем, поготово графовским машинским учењем и алгоритамским резоновањем. Петров истраживачки рад је коришћен у значајном побољшању предвиђања времена путовања у Гугл Мапама, помагању математичарима ка доказивању нових теорема, и откривању нових фудбалских стратегија у сарадњи са фудбалским клубом Ливерпул.


Лектори


Generic placeholder image
Predrag Ivanović
Лектор и коректор

Предраг Ивановић, дипломирани мастер опште књижевности и теорије књижевности, више деценија лекторише разне текстове на српском језику, од белетристике до уџбеника и научних радова. Почео је с тим послом у издавачкој кући „Плато“, а наставио је сарадњом са свим битнијим српским издавачима и Истраживачком станицом „Петница“. Са преко тридесет година искуства у лектури, коректури и припреми издања за штампу, доноси експертизу у јасноћи израза, стандардизацији језика и додатној провери смисла написаног. Сматра да свако има право на свој особен језички израз и познат је по томе што сваком аутору помаже да дође до свог јединственог гласа.


Илустрације


Milica Erkić
Милица Еркић
Консултант за графички дизајн и визуелна решења

Милица Еркић је дипломирала на Факултету ликовних уметности у Београду, смер нови медији. На истом факултету је уписала мастер академске студије. Излагала је на групним изложбама у Дому омладине Београда, Културном центру Београда, Галерији београдске тврђаве, Галерији ФЛУ, Кунстлерхаусу у Бечу. Њени радови су из области концептуалне уметности, теорије уметности, фотографије, графике, дигиталне графике и илустрације. Од 2022. године ради за УНДП Србија као национални консултант за графички дизајн и визуелна решења са Петљиним тимом.


Sava Bojanić
Сава Бојанић
Консултант за дизајн

Сава Бојанић је искусан дизајнер и илустратор. Завршава Рачунарски факултет на смеру Мултимедијални дизајн. Радио је као консултант за дизајн за фондацију Петља. Са неколико година искуства у дизајну и илустрацији, он доноси експертизу у илустровању разних тема и визуала и прилагођавању нових идеја потребном визуалном идентитету. Својим занимљивим и разноликим илустрацијама он обогаћује и доноси живот разним пројектима и прилагођава их широкој публици. Значајан по његовом раду на пројектима као што је Распетљавање, он Петљи доприноси својом креативношћу и маштовитошћу.